Lars-Göran Petrov (1972-2021)

I když to při mým současným country- a classic rockovým vkusu možná zní překvapivě, kdysi jsem hodně sjížděl extrémní metal (a měl vlasy po zadek). Z tý doby mi zbyla hlavně láska ke starým Entombed. A dneska koukám, že umřel LG Petrov, jejich zpěvák. Pár tejdnů po narozeninách, bylo mu teprv 49.

Dlouhou story se dočtete jinde. Parta kluků ze Švédska prostě založila kapelu, během pár let se vypracovali v jedno z největších jmen evropskýho death metalu (melodičtějšího a “písničkovějšího”, hehe, než je ten americkej) a pak nahráli fenomenální žánrový hybrid – album Wolverine Blues, který míchá extrémní metal s punkem, hard corem a právě že i tím klasickým rockem. A to jim bylo sotva dvacet! V tý době taky prokazovali vynikající vkus originálníma předělávkama všeho možnýho od MC5 po King Crimson a od Motörhead po Hüsker Dü, když pomineme evidentní inspirace. Hustý.

Pak se možná trochu moc chtěli zalíbit mainstreamovějšímu publiku, rozhádali se, měnili sestavy, ale to není podstatný. Doteď mě mrzí, že jsem nebyl na jejich koncertě s Obituary a myslím Napalm Death v Pyramidě na pražským Výstavišti v roce 1992. Ale doteď jsem rád, že jsem byl aspoň zprostředkovaně (přes kazetu, kterou mi láskyplně popsala Janička Stryková, heč!) u toho, když byli jednou z nejnašláplejších kapel na světě. Ah jaj…

Fotka LG je z Wikipedie, autor Lilly M.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *